دبستان شهیدقدمی

مادرمقام اول نیستیم پس تلاش خواهیم کرد

« سنگ های ضرب »


دبستان شهیدقدمی


« سنگ های  ضرب »

این وسیله کمک آموزشی دست ساز برای به خاطر سپاری ضرب های یک رقمی در یک رقمی کاربرد دارد. همان طور که اکثر ما می دانیم یکی از اساسی ترین موضوعات آموزشی پایه سوم ابتدایی، آموزش مفهوم ضرب و به خاطر سپاری جدول ضرب می باشد. در زمان های گذشته در اکثر کلاس های سوم یکی از روشهای به خاطر سپاری حاصل ضرب ها، استفاده از تنبیه بدنی بود و این عمل باعث شده بود تا دانش آموزان از یادگیری آن دلزده شوند و حتی جدول ضرب به کابوسی برایشان تبدیل شده بود. این وسیله دست ساز به یاد سپاری ضرب را از طریق بازی و رقابت سازنده در ذهن بچه ها نهادینه و سازماندهی می کند. می دانیم که اگر کودکی با آب بازی کرده باشد ، به راحتی فن شنا را یاد می گیرد و درنقطه ی مقابل از نظر روان شناسی اگر فردی در دوران کودکی از واقعه ای تا حد مرگ ترسیده باشد، در دوران پیری نیز اگر آن واقعه برایش تداعی شود  نیز، واقعاً از آن می ترسد . به عبارت دیگر آموزش در دوران ابتدایی به مانند فونداسیون یک ساختمان در مراحل بالاتر است و هر نوع اشتباه از سوی معلم باعث می شود تا جمله ی « از ریاضی خوشم نمی آید، سخت است »  در بین دانش آموزان رایج شود.

پس بهترین راه آموزش ریاضی استفاده از وسایل و دست سازه های ریاضی است که دانش آموز مفهوم درس را یاد بگیرد و تمرین کنند.
شهیدقدمی

کابرد : تمرین جدول ضرب

افراد درگیر : دو نفره دو گروهی

وسایل مورد نیاز برای ساخت:

1- سنگ  2- گواش

3- پارچه ( کیسه)

4- فرم مسابقه ( جدول طراحی شده ) 

روش کار:

کاربرد و ساخت این وسیله بسیار آسان می باشد. دانش آموزان خود به راحتی قادر به ساخت این وسیله می باشند. این وسیله از 20 سنگ ( از اعداد 0 تا 9 به صورت جفت جفت از هر عدد ) که در تصویر هم دیده می شود و یک کیسه و یک جدول تشکیل شده است.

با این وسیله دانش آموزان به جای این که به زور و بدون علاقه جدول ضرب را در مدرسه و منزل حفظ کنند می توانند به شکل یک بازی به مرور با علاقه حاصل ضرب های یک رقمی را به خاطر بسپارند.

بازی در کلاس:

برای هر دو نفر، یک کیسه و یک جدول امتیاز داده می شود. دو نفر بین هم قرار می گذارند که این مسابقه مثلاً در 10 دور به پایان خواهد رسید. مسابقه آغاز می شود. نفر اول دست خود را در کیسه فرو برده و دو سنگ در می آورد. اعداد نوشته شده روی سنگ ها را به هم ضرب می کند و حاصل را در زیر نام خود در جدول امتیازات می نویسد. نفر دوم هم همین کار را تکرار می کند و تا 10 دور این کار انجام می شود. در پایان امتیازات هر نفر ( حاصل ضرب ها ) جمع زده می شود و هر کس بالاترین امتیاز را به دست آورد برنده می شود. بدین ترتیب دانش آموزان برای این که در رقابت با دوستان خود بازنده نشوند سعی می کنند حاصل ضرب ها را در طول مسابقه و زمان های دیگر به خاطر بسپارند و این کار با میل خود دانش آموز صورت می گیرد و در نتیجه یادگیری پایدارتر خواهد بود.

بازی در منزل:

دانش آموزان می توانند در منزل نیز با والدین یا برادر و خواهر خود این بازی را انجام دهند که به نوعی تمرین و تکلیف منزل هم می تواند باشد و نیازی نیست که والدین با اصرارهای زیاد خود دانش آموز را مجبور به حفظ جدول ضرب کنند.

نکته:

- اگر یک نفر جواب ضرب را بلد نبود امتیاز صفر دریافت می کند.

- این مسابقه به صورت گروهی نیز قابل اجرا می باشد.

- در پشت جدول امتیازات، جدول ضرب نیز کشیده شده تا در صورتی که شک یا اعتراضی به جواب یکی از مسابقه دهنده ها ایجاد شد، از آن جا به حاصل ضرب ها نگاه شود.

کاربرد دیگر:

از این وسیله می توان برای پیدا کردن حاصل جمع ها نیز استفاده کرد و می تواند وسیله ای تمرینی برای کلاس های پایین تر هم باشد.

 


طبقه بندی: ریاضی،
برچسب ها: « سنگ های ضرب »، ضرب،
Weblog Themes By Pichak

نویسندگان

نقاشی بادست نقاشی بادست نقاشی بادست کاردستی بابطری اوریگامی برگریزان مغناطیس محور آشنایی دانش آموزان باکره جغرافیا آشنایی دانش آموزان باکره جغرافیا آشنایی دانش آموزان باکره جغرافیا کلکسیون سکه مکانیسم موشک دبستان شهیدمدرس فعالیت های شهیدقدمی کلاس ششمی ها تدریس واقعی سکه سکه آسیاب سنگی بطری های دوغ فعالیت فعالیت جمع آوری سنگ جمع آوری سنگ لاک پشت قارچ محور

نظر سنجی

نظرشمادرباره وبلاگ چیست؟

درباره وبلاگ


این وبلاگ توسط آموزشگاه شهیدقدمی شهرستان خاش جهت استفاده همکاران عزیز تدوین گردیده،امیداست مفیدواقع شود.

آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

IS

نام :
tahakhashi@yahoo.com :
موضوع :
متن پیام :

مطالب و مقالات مفید درباره کودکان

Online User


استانداردهای قالب

  • تالار نیوز
  • فروش بک لینک انبوه
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات